Aký je priemerný dôchodok na Slovensku

Priemerný starobný dôchodok uvádza Sociálna poisťovňa každý mesiac. K novembru 2021 to bolo 505,15 eura.

Na Slovensku predstavuje priemerný dôchodok necelú polovicu priemernej hrubej mzdy, čo je porovnateľné s inými európskymi krajinami. Takýto pomer dôchodku k mzde sa volá náhradový pomer a môže sa rátať rozličným spôsobom.

Kedy pôjdem do dôchodku

Niekto sa na dôchodok teší, iní z neho majú hrôzu, ale vyhnúť sa mu nedá. Dôchodkový vek určuje zákon a najrýchlejšie ho vyhľadáte v tabuľke, ktorá zohľadňuje rok narodenia a počet vychovaných detí. Skorší odchod do dôchodku majú aj niektoré profesie.

Ak ste sa narodili v roku 1958 a ste bezdetný či bezdetná, dôchodkový vek dosiahnete v 62 rokoch a 8 mesiacoch. Čo ďalší ročník, to dva mesiace práce navyše. Ročník 1960 pôjde do dôchodku v 63 rokoch, 1966 od 64 rokov.

A pre istotu uvádzame: uvedené čísla platia od januára 2021 a nie je vylúčené, že sa to bude opäť meniť.

Koľko naozaj zarobím

Čistá mzda sú peniaze, ktoré dostanete na účet v banke (vaši starí rodičia ich v mzdovej učtárni dostávali v obálke). Teda to, čo ostalo z hrubej mzdy po tom, ako z nej ruka štátu strhla daň a poistné. Zvyšnú sumu môžete prepiť, prejesť, resp. ako sa vraví, minúť na osobnú spotrebu. A tiež si niečo odložiť na horšie časy.

Ako si vypočítať dôchodok

Ak chcete poznať svoju budúcnosť na staré (staršie) kolená, môžete využiť kalkulačku na stránke Sociálnej poisťovne a vyrátať si výšku svojej penzie. Slabinou takýchto kalkulačiek však je, že vychádzajú zo súčasných reálií, ktoré sa môžu ešte zmeniť. Pravdu sa človek dozvie až po podaní žiadosti o priznanie dôchodku.

Aj orientačné prepočty sú však dobré, aby ste si uvedomili, aký dôchodok môžete pri nezmenenom spôsobe života očakávať. Takže skúste aj Trojpilierovú kalkulačku na našej webovej stránke.

Ak by ste však chceli exaktný vzorec na výpočet dôchodku z prvého piliera, tak ho nájdete na webovej stránke Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR s pravidelnou aktualizáciou.

O dôchodku z druhého a tretieho piliera vás orientačne môžu informovať vaše správcovské spoločnosti.

Ako mať vyšší dôchodok

Pracujte dlhšie a viac zarábajte (aké ľahké!).

Využívajte dobrovoľné vklady do druhého piliera, odkladajte si v treťom aj štvrtom pilieri. Čím vyšší objem úspor budete mať v týchto kapitalizačných pilieroch, tým bude váš dôchodok vyšší.

Druhou možnosťou, ktorá však nie každému vyhovuje, je odísť do dôchodku neskôr, ako je dôchodkový strop. Štatisticky budete vyžívať dôchodok kratší čas (nevieš dňa, nevieš hodiny...), a preto môže byť o čosi vyšší.

Kedy si začať sporiť na dôchodok

Naozaj ste ešte nezačali? Platí, samozrejme, čím skôr, tým lepšie.

Ak si niekto ako 22-ročný začne odkladať na dôchodok 10 percent zo mzdy, tak si do 65. roku našetrí toľko, ako 35-ročný pri odkladaní 13 percent z príjmu. A to aj s ohľadom na štatistiku, podľa ktorej má 35-ročný človek zvyčajne o 60 percent vyšší príjem!

Dôvod, prečo začať čo najskôr, je jednoduchý: čím dlhšie sporíte, tým viac vám na našetrenej sume pridá tzv. zložené úročenie, teda úroky z úrokov. Ostáva len dôchodku sa dožiť a v zdraví si ho užiť.

Ako sa dozviem výšku odvodov

Ľahko. Tabuľka Sociálnej poisťovne každý rok definuje percentuálny pomer, vymeriavací základ, povinnosti zamestnancov, zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činných osôb aj tých dobrovoľne poistených.

Odvody sú nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca a zamestnávateľa, garančné a úrazové poistenie, ktoré odvádza zamestnávateľ, a rezervný fond, ktoré hradí zamestnávateľ a SZČO.

Príklad? Ako zamestnanec si odhadom k hrubej mzde v roku 2021 pripočítajte 34,6 percenta, pričom je našťastie definovaný maximálny vymeriavací základ.

Aký je rozdiel medzi úverom a hypotékou

Úver je všeobecný názov pre pôžičku, hypotéka je špecifický typ úveru, ktorý je zabezpečený nehnuteľnosťou.

Je rozdiel medzi investovaním a sporením

Pri sporení si pravidelne odkladáte peniaze v rámci určitého finančného produktu (sporiaci účet v banke). Ak investujete, je to spojené s investičným rizikom a zároveň pri dlhodobých investíciách na akciových trhoch aj s potenciálom vyššieho zisku.

Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používať naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy.